Nóż jako prezent
Czy profesjonalny, super ostry japoński nóż kuchenny może stać się wymarzonym podarunkiem? Może, oczywiście, jednak pod pewnymi warunkami. I, wbrew pozorom, poważne podejście do krążących w społeczeństwie przesądów gra tu istotną rolę. Równie ważne jest dobre poznanie preferencji obdarowywanego.
Podarunek prosto z Japonii
Japoński nóż jako podarunek? Teoretycznie pomysł jest świetny. Japońskie narzędzia kuchenne słyną z precyzji i kunsztu wykonania. Niosą ze sobą przesłanie historii, jaka stoi za sztuką płatnerską kraju Kwitnącej Wiśni. Mówisz „japoński nóż”, myślisz: „samuraje, katany”. W dodatku na ogół japońskie noże kuchenne są pięknie opakowane. Często można je spersonalizować, zlecając wykonanie na ostrzu indywidualnego graweru. Wydają się wprost idealne na prezent.
Są dwa problemy.
Po pierwsze w naszej kulturze podarowanie noża może się źle kojarzyć. Obdarowanie nożem przyjaciela według niektórych osób zwiastuje koniec przyjaźni, nóż ma bowiem „przecinać” więź. Podobnie z nożem, czy nożami darowanymi młodej parze z okazji ślubu. Zestaw noży kuchennych przekazanych w ramach prezentu ślubnego może zostać odebrany jako symbol (i przyczyna) szybkiego rozpadu małżeństwa. Znowu to przecinanie!
Czy w takim razie wypada dać komuś nóż?
Na szczęście, ponieważ nóż to jednak prezent praktyczny i pożądany, wymyśliliśmy sprytny pomysł na obejście własnych przesądów. Otóż, by przekazanie noża jako podarku było bezpiecznie, obdarowany powinien go od obdarowującego… kupić. Za jeden grosik. Wierzysz, czy nie wierzysz w tego typu opowieści, na wszelki wypadek po prostu poproś osobę, której sprezentowałeś nóż o to, by w zamian dała ci jeden grosz. I po problemie. Ty będziesz mieć poczucie przekazania komuś naprawdę świetnego prezentu, a ten ktoś będzie mógł się nim cieszyć bez żadnych obaw.
By prezent cieszył
Drugą, tym razem zupełnie praktyczną i (chyba jednak) poważniejszą sprawą jest dobre poznanie preferencji i umiejętności kucharskich przyszłego użytkownika noża. Japońskie noże kuchenne różnią się między sobą jeśli chodzi o przeznaczenie. Są serie dedykowane użytkownikom początkującym jeśli chodzi o gotowanie, są takie, które idealnie sprawdzają się w kuchni pasjonata, są wreszcie linie przeznaczone dla profesjonalnych kucharzy. Nim kupisz swojemu przyjacielowi profesjonalny nóż szefa, upewnij się, czy na pewno będzie on w stanie bezpiecznie skorzystać z możliwości narzędzia. Tego typu nóż jest ultra ostry, od posługującej się nim osoby wymaga posiadania odpowiednich umiejętności. Ta zasada działa też w drugą stronę – obdarowując zawodowego kucharza nożem dla amatorów spowodować może u niego konsternację.
Nóż – najlepszy przyjaciel kucharza
Dlatego, choć niespodzianki są na ogół sympatyczne, w przypadku noży mimo wszystko warto zrobić wcześniej research – jakie narzędzia kuchenne dana osoba już ma, o czym marzy, co potrafi w kuchni itd. W ostateczności można zapytać wprost, który rodzaj noża, jakiej firmy i z jakiej linii ucieszy obdarowanego najbardziej. Wszak nóż to jednak poważna sprawa. Najlepszy przyjaciel kucharza. Tu nie ma miejsca na przypadek. Nawet przypadek prezentu powinien być dobrze przemyślany i dobrany. Oraz oczywiście wymieniony. Na jeden grosik.