



Zakup wysokiej jakości noża japońskiego to wybór na lata - oczywiście pod warunkiem, że będzie się o nóż dbało.

Poszukując ojczyzny rzemieślników, którzy od niemal 800 lat praktykują tradycję kucia noży i mieczy, udać należy się do miasta Seki, leżącego w samym sercu Japonii.

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko jeden parametr – ostrość, japońskie noże kuchenne są klasą samą w sobie. Żadne inne noże – niemieckie, amerykańskie – nie mogą się z nimi równać. Uczucie, jakie towarzyszy kucharzowi, który po raz pierwszy sięga po japoński nóż, by z niesamowitą łatwością i precyzją odkroić plaster produktu, jest fantastyczne. Japońskie noże? To trzeba poczuć!

Japońskie noże są znane na całym świecie, w wielu miejscach uchodzą za idealne do kuchni restauracyjnych i amatorskich, szczególnie, jeśli kucharz amator jest równocześnie pasjonatem gotowania. Skąd wzięła się sława japońskich narzędzi kuchennych i jak mają się one do (także świetnych) noży z USA czy Niemiec?

Poza stylem (japoński/zachodni) i kształtem, a tym samym przeznaczeniem, noże różnią się od siebie także rodzajami krawędzi tnących. Oto trzy najczęściej spotykane.

Duża różnorodność kształtów noży bierze się głownie z odmienności ich zastosowań. Oto noże typowe dla stylu japońskiego.

Ostrzenie? Prosta sprawa! W dodatku zupełnie zwyczajna, ponieważ prędzej czy później każdy nóż będzie potrzebował naostrzenia. Japońskie noże najlepiej jest ostrzyć przeznaczonymi do tego celu kamieniami, co wcale nie jest tak trudne, jak się z początku wydaje.

Cięcie odbywa się dzięki przesuwaniu ostrza noża w poprzek lub wzdłuż krojonego produktu. Można je realizować na kilka sposobów, z których każdy wyróżnia się nieco odmiennym prowadzeniem ostrza.