HAIKU – ostrza japońskie czy europejskie?
To zależy z której strony patrzymy. Jeśli chcemy wiedzieć kto stoi za tą marką to zdecydowanie ostrza staną się europejskie, gdyż HAIKU do życia powołali pasjonaci japońskiego kuźnictwa z Francji. Patrząc jednak od strony materiałów i wykonania to bez dwóch zdań są to japońskie noże kuchenne. Czy zatem ten mariaż jest udany i warty zainteresowania? Czy noże straciły na swojej japońskiej tradycji czy zyskały dzięki śmiałemu pomysłowi Francuzów?
Historia zaklęta w czarnej stali.
Na swoją flagową serię noży kuchennych, zwaną KUROUCHI, Francuzi wybrali ostrza z unikalnej stali Aoko. Znaleźli w mieście Tosa rzemieślnika, który od pokoleń ręcznie wyrabia klingi nawiązujące do średniowiecznych tradycji kowalstwa. Przepiękne, w połowie polerowane a w połowie czernione, z wyraźnymi śladami po młocie. Z czasem wysokowęglowa stal pokrywa się patyną i rdzą tworząc wraz z wgłębieniami po kuciu, przepiękną mapę i feerię kolorów. To był śmiały krok ze strony HAIKU, gdyż jedna nierozważna decyzja mogła zniweczyć wieki japońskiej tradycji. Ale nie w tym przypadku. Koniecznie sprawdźcie sami jak przepiękne są to ostrza.
Hołd oddany bohaterowi.
Francja ma dużo swoich historycznych nazwisk zasługujących na upamiętnienie. Jednak twórcy HAIKU zdecydowali się na oddanie czci znanej japońskiej postaci, RYOMA SAKAMOTO, bojownikowi o nowoczesną i rozwiniętą Japonię. Na jego cześć nazwali linię noży kuchennych ze stali SK-85, o klindze w połowie czernionej a w połowie polerowanej. Połączenie twardej stali z rękojeścią z drewna honoki tworzy bezkompromisowe zestawienie, tak mocne jak samuraj Sakamoto zamordowany podstępnie przez swoich przeciwników sprzyjających feudalizmowi w Japonii.
Minimalistyczna i prosta forma - jak wiersze haiku.
Taka jest właśnie linia noży kuchennych ORIGINAL. Koncepcja Francuzów była jasna i klarowna – stworzyć klingę nawiązującą do legendarnej japońskiej poezji haiku. Minimum zdobnictwa a maksimum wyrazu. Na nożach z tej serii znajdziemy jedynie logo oraz nazwę firmy. Żadnych innych zdobników. Wraz z jasną drewnianą rękojeścią tworzy to spójną całość. Czyste chromowo-molibdenowe ostrze symbolicznie nawiązuje do japońskiego minimalizmu. Szeroka gama noży, od typowo europejskiego Szefa kuchni po japońską Debę, sprawia, że każda osoba zafascynowana gotowaniem znajdzie coś dla siebie.
Japoński nóż w domowej kuchni.
Wszystkim domowym amatorom japońskich ostrzy dedykowana jest seria HOME. Nóż ze stali chromowo-molibdenowej został zeszlifowany w japońskim stylu z wyraźną linią shinogi oddzielającą płaską część klingi od zwężającego się ostrza. Rękojeść z drewna honoki zwieńcza czarny pierścień charakterystyczny dla ostrzy wykorzystywanych do przygotowywania sushi i sashimi. Konstrukcja jest niezwykle lekka co przekłada się na swobodę krojenia i mniejsze zmęczenie ręki podczas dłuższego krojenia produktów. Jeśli ktoś chciałby rozpocząć swoją przygodę z pięknymi japońskimi ostrzami to seria noży kuchennych Haiku HOME jest do tego idealna.
Kiedy cena ma pierwszorzędne znaczenie.
Będąc pod presją klientów narzekających na zbyt wygórowaną cenę noży Haiku (tak, nawet we Francji są tacy), firma zdecydowała się na karkołomny zabieg. Seria noży kuchennych Haiku YAKITORI została wyprodukowana w Chinach. Oczywiście według wytycznych renomowanych japońskich mistrzów kuźnictwa, jednak z materiałów niedrogich i łatwo dostępnych. Popularna stal niemiecka 1.4116 została wykorzystana do wykucia klingi a rękojeść to tworzywo sztuczne. Tym samym Haiku stworzyło tani nóż kuchenny, wybaczający początkującym kucharzom słabą dbałość o ostrze, nóż wybaczający nawet przypadkowe mycie w zmywarce. Pomimo tego, że Haiku YAKITORI nie jest nożem wyprodukowanym w Japonii, to seria cieszy się tak ogromną popularnością, że zaczęła być już kopiowana przez innych producentów.