Darmowa dostawa od 300,00 zł

Kompletny przewodnik po deskach do krojenia: od materiałów po zastosowania

2023-12-06
Kompletny przewodnik po deskach do krojenia: od materiałów po zastosowania

Deski do krojenia bambusowe: dlaczego są tak popularne?

Deski do krojenia bambusowe zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje zalety. Deski do krojenia z bambusa są lekkie, odporne na zarysowania i wodę, a także przyjazne dla środowiska, ponieważ bambus jest szybko rosnącym surowcem. Główną wadą desek bambusowych jest ich stosunkowa duża twardość, która prowadzi do szybkiego tępienia noży.

Deski do krojenia z tworzywa sztucznego: zalety i wady

Deski do krojenia z tworzywa sztucznego są kolejnym popularnym wyborem. Deski plastikowe są lekkie, łatwe w czyszczeniu i często tańsze od innych typów desek. Jednakże, mogą być mniej trwałe, a zarysowania na powierzchni deski mogą stać się siedliskiem dla bakterii. Ponadto, deski plastikowe mogą być mniej przyjazne dla środowiska niż deski wykonane z naturalnych materiałów.

Deski do krojenia z litego drewna: klasyka w twojej kuchni

Deski do krojenia z litego drewna to klasyczny wybór, który łączy w sobie trwałość i estetykę. Deska z drewna jest cięższa niż deski bambusowe czy plastikowe, ale również bardziej stabilna. Deski drewniane są również łatwe w pielęgnacji, a ich naturalny wygląd sprawia, że są atrakcyjnym elementem wyposażenia kuchni. Wadą może być ich wyższa cena oraz konieczność regularnego impregnowania olejem, aby utrzymać ich właściwości.

Deski do krojenia z granitu: czy warto?

Deski do krojenia z granitu to nietypowy, ale coraz bardziej popularny wybór. Deski granitowe są niezwykle trwałe, odporne na zarysowania i łatwe w czyszczeniu. Jednakże, ich twardość sprawia, że noże tępią się bardzo szybko, a ciężar sprawia, że są mniej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Ponadto, deski granitowe mogą być znacznie droższe niż inne typy desek do krojenia.

Jak wybrać idealną deskę do krojenia?

Wybór odpowiedniej deski do krojenia zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto zwrócić uwagę na cechy i zalety poszczególnych rodzajów desek, aby znaleźć idealne rozwiązanie dla swojej kuchni. W tej części artykułu omówimy kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze deski do krojenia.

Deski do krojenia w kształcie prostokątnym: uniwersalność i funkcjonalność

Deski do krojenia w kształcie prostokątnym są najbardziej popularne ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność. Prostokątne deski do krojenia pozwalają na wygodne krojenie różnych produktów, a ich kształt ułatwia przechowywanie. W porównaniu z innymi kształtami, takimi jak okrągłe czy owalne, deski prostokątne oferują większą powierzchnię roboczą, co jest szczególnie przydatne przy krojeniu większych produktów, takich jak mięso czy warzywa.

Deski do warzyw i mięsa: czy warto mieć osobne?

Posiadanie osobnych desek do warzyw i desek do mięsa może przyczynić się do utrzymania higieny w kuchni. Używanie oddzielnych desek do krojenia surowego mięsa i warzyw zapobiega przenoszeniu bakterii, co jest szczególnie ważne w przypadku mięsa drobiowego. Warto zainwestować w deski o różnych kolorach lub oznaczeniach, aby łatwo rozróżnić ich przeznaczenie. Wadą tego rozwiązania może być konieczność posiadania większej ilości desek do krojenia, co może zajmować więcej miejsca w kuchni.

Wysokiej jakości deski kuchenne: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierająwysokiej jakości deski kuchenne, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech i zalet. Przede wszystkim, deska powinna być wykonana z trwałego i łatwego w pielęgnacji materiału, takiego jak drewno czy tworzywo sztuczne. Ważne jest również, aby deska była stabilna i nieślizgająca się, co zapewni komfort pracy. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia deski oraz jej odporność na zarysowania i odkształcenia. Wysokiej jakości deska do krojenia to inwestycja, która przyczyni się do komfortu pracy w kuchni na długie lata.

Czy deski do krojenia mogą tępić noże?

TAK! Pisaliśmy o tym już wcześniej i zwracamy uwagę na ten aspekt jeszcze raz. Nóż w trakcie użytkowania będzie się tępił, to naturalna rzecz. Wpływa na to wiele czynników takich jak: co kroimy, jaką techniką kroimy i również na czym kroimy. Krawędź tnąca, również ta wykonana z wysokogatunkowej japońskiej stali w kontakcie z twardą powierzchnią będzie tępić się znacznie szybciej. Dlatego idealna deska dla super ostrych japońskich noży powinna być wykonana z materiału, który z jednej strony będzie relatywnie miękki a jednocześnie niezużywający się w kontakcie z ostrzem. I o tym będziemy pisać poniżej.

Japońskie deski do krojenia: sekret doskonałej kuchni

Japońskie deski do krojenia słyną z precyzji wykonania oraz wysokiej jakości materiałów. Wykorzystywane są zarówno w profesjonalnych kuchniach, jak i w domach prywatnych. Japońskie deski do krojenia wykonane są przede wszystkim z troską o nóż, który nie powinien się niszczyć o powierzchnie deski, a drugiej strony ultra ostry nóż nie może uszkadzać samej deski. Japończycy do produkcji wysokiej jakości desek do krojenia używają żnych materiałów: tworzywa, kauczuku, drewna czy też ich kombinacji.

Deski z drewna hinoki czyli z japońskiego cyprysu

Deski do krojenia z drewna hinoki nie są tak bardzo odporne na zarysowania i odkształcenia ale dzięki swojej strukturze nie tępią szybko noży kuchennych. Ich  zaletą jest też możliwość szybkiego odświeżenia i naprawy powierzchni za pomocą papieru ściernego. Dodatkowo, drewno hinoki ma naturalne właściwości antybakteryjne, co przyczynia się do utrzymania higieny w kuchni. Japoński cyprys urzeka przepięknym usłojeniem oraz charakterystycznym, intensywnym zapachem.

Deska Hasegawa: dlaczego jest tak ceniona przez kucharzy?

Deski firmy Hasegawa są wykonane z opracowanego przez tą firmę specjalnego tworzywa sztucznego ale są też modele, które posiadają drewniany rdzeń. Marka Hasegawa zdobyła uznanie wśród kucharzy na całym świecie dzięki swoim unikalnym cechom. Po pierwsze, deski marki Hasegawa nie tępią szybko noży. Po drugie, deski Hasegawa są odporne na odkształcenia. Wreszcie, deski tej marki są łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji, co jest szczególnie ważne w profesjonalnych kuchniach, gdzie higiena odgrywa kluczową rolę.

Deski Asahi: japońska precyzja i jakość

Deski Asahi to kolejny przykład wysokiej jakości japońskich desek do krojenia. Są one wykonane z wyjątkowej kompozycji drewna oraz tworzywa, która szanuje nóż jak żadna inna konstrukcja. Podczas krojenia nóż miękko ląduje na desce i mimo ostrej krawędzi tnącej zostawia na niej tylko mikroskopijne ślady. Charakterystyczną zaletą desek do krojenia Asahi jest możliwość łatwego odświeżenia czy nawet naprawy powierzchni za pomocą papieru ściernego. Właściwości desek do krojenia Asahi zostały docenione przez japońskiego mistrza sushi, Jiro Ono, Szefa kuchni w restauracji z dwiema gwiazdkami Michelin. Szef Jiro Ono, używał na początku swojej kariery drewnianych desek do krojenia. Niestety codzienne dbanie o nie w celu zapewnienia higieny wymagało wiele pracy. Kiedy trafił na deskę do krojenia Asahi jego podejście do krojenia i prac kuchennych diametralnie się zmieniło. Odtąd używał tylko desek marki Asahi. Do tej pory można spotkać w jego kuchni deski, których używał ponad 40 lat temu. 

Warto zwrócić uwagę na różnorodność desek do krojenia dostępnych na rynku, które pochodzą z różnych części świata i reprezentują żne tradycje kulinarne. Wybór odpowiedniej deski do krojenia zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od rodzaju kuchni, w której będziemy jej używać. Deski do krojenia takich japońskich producentów jak Hasegawa czy Asahi, to doskonałe przykłady produktów, które łączą w sobie wysoką jakość wykonania, funkcjonalność, estetykę, długowieczność i szacunek dla noży.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej deski do krojenia zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od rodzaju kuchni, w której będziemy jej używać. Warto zwrócić uwagę na takie cechy jak materiał, kształt, funkcjonalność oraz łatwość czyszczenia i pielęgnacji. Pamiętajmy również o tym, że niektóre deski do krojenia mają naturalne właściwości antybakteryjne, co przyczynia się do utrzymania higieny w kuchni.

Podczas wyboru deski do krojenia warto zastanowić się nad jej zastosowaniem - czy będzie służyć do krojenia warzyw, mięsa, czy może obu tych produktów? Czy warto mieć osobne deski do krojenia dla różnych rodzajów żywności? Odpowiedź na te pytania pomoże nam dokonać świadomego wyboru, który przyczyni się do komfortu pracy w kuchni oraz utrzymania odpowiedniego poziomu higieny.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 107 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
Super !
2024-05-31
MEGA :D
pixel