Darmowa dostawa od 300,00 zł

Czy nóż kuchenny ma wpływ na to co gotuję?

2024-11-08
Czy nóż kuchenny ma wpływ na to co gotuję?

Jeśli uwielbiasz kuchnię włoską to musisz kroić tylko włoskimi nożami kuchennymi. A jeśli kochasz potrawy kuchni tureckiej - tylko tureckimi. Za to sushi i sashimi da się zrobić tylko i wyłącznie nożami pochodzącymi z Japonii. Czy te stwierdzenia to kompletne bzdury, czy może coś się za nimi kryje? Spróbujmy rozwikłać ten dylemat, podchodząc do tematu z rozsądkiem i dużym zapasem wiedzy merytorycznej. By nam później nikt nie zarzucił, że wygadujemy herezje.

Nóż Szefa kuchni – choć francuski to jednak uniwersalny.

Podstawowe narzędzie każdego kucharza. Bez znaczenia czy jest to zawodowiec czy amator. Klinga o długości zwykle między 16 a 21 cm. Ostrze wygięte w wyraźny łuk aby łatwiej było siekać wykorzystując ruch kolebkowy. Ostro zakończony czubek noża wykorzystywany jest do precyzyjnych prac, od nacinania warzyw lub mięsa po wycinanie ścięgien i chrząstek. Taki właśnie kształt ostrza zwykle mamy przed oczami jeśli ktoś wspomni o nożu Szefa kuchni. I choć kształt nie pochodzi z Francji (został wymyślony długo, długo wcześniej) to jednak jest najbardziej kojarzony z kuchnią francuską.

 

Slicer czyli jak ukroić cienki plasterek szynki na pizzę.

Mówiąc o szynce od razu przed oczami jawi nam się uroczy włoski sklepik, w którym właściciel długim i wąskim ostrzem odkrawa cieniutki plasterek z ogromnego kawałka specjalnie przygotowanego mięsa. I bez znaczenia czy to prosciutto, speck czy culatello. Ostrze gładko przechodzi przez mięso nie naruszając jego struktury. Jednak nóż ten nie jest jakoś specjalnie włoski. Długa i wąska klinga wykorzystywana jest w wielu kuchniach świata. Jest to już ostrze dość specjalistyczne i używane w konkretnych pracach kuchennych, jednak tak ładnie się nam łączy z cienkimi plastrami szynki, że z łatwością myślimy o nożu typu Slicer jak o nożu pochodzącym z Włoch.

 

Pyszne kiełbaski jak z niemieckiej masarni.

Ach jak pysznie kojarzą się Niemcy. Te cudownie pachnące i podpieczone kawałki zmielonego mięsa upchane w delikatnej osłonce z baraniego lub wieprzowego jelita. Ileż serca musiał włożyć masarz w przygotowanie takiego specjału. I ile siły to od niego wymagało by rozebrać tusze i po porcjować na mniejsze kawałki. A w tym wszystkim pomagał mu oczywiście tasak. Kawał stali odporny na rąbanie kości i chrząstek. Gdy przymkniemy oczy od razu pod powiekami zjawi nam się ogromy facet z brodą, w uroczym filcowym kapelusiku tyrolskim, wymachujący z finezją tasakiem. Oczywiście daliśmy się ponieść stereotypowi bo tasak to nie tylko domena niemieckich masarzy, ale generalnie ostrze wykorzystywane do ciężkich prac kuchennych na całym świecie.

 

Zostań sushi masterem kupując najdroższe noże japońskie.

Jeśli ktoś z ciebie kpi, że nie potrafisz zrobić smacznego sushi bo nie masz odpowiedniego japońskiego noża, to odwróć się na pięcie i go nie słuchaj. Bo gada wierutne bzdury. Jednak z drugiej strony, zakochani w nożach kuchennych Japończycy, stworzyli specjalne ostrza wspomagające wielbicieli sushi i sashimi w ich pracy kuchennej. Są to noże ostrzone jednostronnie by nie naruszyć podczas cięcia struktury produktu. Są to noże z charakterystycznym wgłębieniem po jednej stronie klingi aby krojone produkty nie przywierały do noża. Takimi ostrzami z niezwykłą delikatnością i precyzją pokroimy rybę lub wykroimy z rzodkwi daikon cieniutki płat.

Nie ważne co gotujesz – ważne byś kroił z głową.

Choć mamy różne skojarzenia odnośnie noży to tak faktycznie ostrza nie mają swojej ojczyzny. W różnych okresach historii i na różnych etapach rozwoju sztuki kulinarnej powstawały coraz to nowsze i bardziej wyspecjalizowane noże kuchenne. Aktualnie mamy ogromny wybór i tylko od nas zależy czy chcemy się męczyć podczas przygotowywania posiłków czy sięgniemy jednak po odpowiednie narzędzie. Pamiętajmy, że choć nóż Szefa kuchni jest bardzo uniwersalny to jednak warto mieć w zapasie parę innych ostrzy aby produkty nie straciły podczas krojenia na swoim wyglądzie i atrakcyjności. Bo oprócz smaku ważny jest też sposób prezentacji posiłku – tak ponoć mawiają japońscy mistrzowie kuchni.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.99 / 5.00 163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-07
Wszystko bez zarzutu
2024-10-14
Super, profesjonalnie. Polecam!
pixel